Genital Bölge Hijyeni İle İlgili Nelere Dikkat Edilmeli ?

01.06.2018
A+
A-
Genital Bölge Hijyeni İle İlgili Nelere Dikkat Edilmeli ?

Genital bölge, vücutta temizliğe en çok ihtiyaç duyan ve aynı zamanda temizliği en zor olan bölgedir. Peki genital bölge hijyeni ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Genital bölge temizliği yaparken nelere dikkat edilmeli ?

1) Duş alırken genital bölgeyi vücudunuzun geri kalanı ile birlikte yıkamayın.

Genital bölgeyi vücudun geri kalanıyla birlikte yıkayıp aynı lifi kullanmak o bölgedeki bakterileri tüm vücudunuza taşıyabilir. Doğru olan ilk olarak bu bölgenin temizliğiyle başlayarak, durulandıktan sonra normal şekilde duş almaktır.

2) Genital bölge temizliğinde duş jeli veya sabun kullanmayın

Vajina, salgıladığı sıvılar ile kendi temizliğini kendi yapmaktadır. Fakat bu bölgenin genel olarak temizlenmesi de gerektiği için genital bölge temizliği pH oranına uygun intim ürünler ile yapılmalıdır. Çünkü bu bölgenin pH oranı cildin pH oranından farklıdır ve sabun bu doğal yapıyı bozacaktır. Bu durum ise tahrişe ve mantar gibi enfeksiyonlara davetiye çıkaracaktır.

3) Vajinayı yıkamak yanlış bir davranıştır

Genital bölgeyi dıştan yıkamak mutlaka gerekiyor. Fakat vajina hiçbir ürünle, hatta suyla bile temas etmemelidir. Çünkü vajina özel yapısı ile kendi kendini düzenli olarak temizlemektedir.

4) Genital bölge temizliği regl döneminde de yapılmalıdır

Regl dönem bitince iyi bir duş alacağını düşünüp bu dönemde banyoyu sürekli erteleyen kadınlar oldukça hatalı bir davranışta bulunmaktadır. Çünkü bu dönemde genital bölge temizliği yapılmazsa bakteriler ürer ve bölgede istenmeyen hastalıklar görülmeye başlar.

5) Tuvalet ihtiyacı sonrası önerilen şekilde temizlenilmelidir

Uzmanlar tarafından, genital bölge temizliğinin önden arkaya doğru hareketlerle temizlenmesi gerektiği biliniyor ama bazen dikkate alınmıyor. Çeşitli rahatsızlıklarla uğraşmamak için bu kuralı hiç atlamamak gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !